האם העלמת צלקות אפשרית? – הכל על טיפול בצלקות

הן מותירות בעורינו סימנים בולטים לעין, ואין כמעט אדם שאינו נושא אותן על גופו. לעיתים אנו נקשרים אליהן רגשית, אך לרוב אנו מחפשים דרכים להיפטר מהן – צלקות.
הכמיהה להעלמת צלקות נובעת בעיקרה מהחותם הויזואלי הלא אסתטי שלהן, כזה שלעיתים גורם לנו לחוסר נוחות עד לפגיעה בביטחון העצמי שלנו. בשלב הראשוני מנסים מגוון משחות ותכשירי טיפול בצלקות, אך אלו אינם תמיד משיגים את התוצאה הרצויה. חשוב לדעת כי ניתן לפנות גם לפתרונות אחרים כגון שימוש בלייזר, הקפאה או הזרקה של חומרים מעכבי ייצור קולגן ועוד.
במרפאות אלה בראשותו של ד”ר אייל שפירא קיים מערך שלם ומתקדם של טיפול בצלקות מסוגים שונים, ורבות ורבים כבר נהנים משיפור במראה האזור הפגוע ובאיכות החיים.

לקביעת פגישת ייעוץ אישית בנושא העלמת צלקות או טיפול בצלקות, השאירו פרטים כעת בדף צור קשר ונציג הצוות המקצועי של מרפאות אלה יחזור אליכם בהקדם.

מהי צלקת?

צלקת היא למעשה תוצר של החלמת הרקמות והעור אחרי פציעה (כתוצאה למשל שפשוף, חתך, כוויה או אקנה). לאחר פציעה וחבלה ברקמות מופעל מנגנון ריפוי הפצע, הגוף מייצר סיבי קולגן חדשים במקום שבו היתה פגיעה. מאחר והגוף אינו יכול לשחזר לחלוטין את הרקמות והעור בדיוק כפי שהיו, רקמת צלקת לעולם לא תהיה זהה לרקמה המקורית ויהיה לה מרקם ואיכות שונים מהרקמה אשר סביבה. כך למעשה נוצרת צלקת.

לפני שנסביר על הדרכים השונות של טיפול בצלקות, חשוב להבין האם כל הצלקות דומות, ואם לא, מה מבדיל ביניהן?

קיימים סוגים שונים של צלקות:

במקרים מסויימים לאחר פציעה, חל שיבוש בתהליך ריפוי העור ועלולה להיווצר צלקת אבנורמלית. טיפול בצלקות כאלו נחשב מאתגר, וקיימות סיבות שונות להתפתחות לא תקינה שלהן, לדוגמא:

* זיהום שהתפתח בפצע
* גוף זר בתוך הפצע
* מיקום אנטומי של החבלה
* נטייה גנטית

ישנם שני סוגים עיקריים של צלקות כאלו:

* צלקת היפרטרופית (מוגבהת) – צורתה נשארת בגבולות הפציעה המקורית, והיא בעלת שוליים ברורים. צלקת מסוג זה היא אדומה, מעובה ולעיתים מגרדת. הצלקת נוצרת לרוב במהלך השבועות שלאחר הפציעה, ומשתקמת באופן טבעי בתהליך שלוקח שנה ואף יותר.
* צלקת קלואידית – פורצת ומתפשטת מעבר לגבולות המקוריים של האזור הפגוע ומתאפיינת בצמיחת יתר של רקמות ועלולה לגרום לגרד ואף לכאב. רקמת צלקת שכזאת היא קשה, צורתה מעוגלת ולא אחידה וצבעה אדום או כהה יותר. צלקת מסוג זה שכיחה יותר אצל אנשים בעלי גוון עור כהה, ובמקרים רבים מתפתחת רק כמה חודשים לאחר הפציעה. אצל נשים בזמן הריון היא עלולה להחמיר.

צלקות מסוגים נוספים:

* צלקת אטרופית (שקועה) – בניגוד לצלקות הקודמות שהוזכרו, צלקות אלו אינן בולטות כי אם שקועות. הן נוצרות כתוצאה מפגיעה וכשל בייצור חלבון הקולגן באזורים הפגועים. מצב זה מותיר שקעים בעור ושכיח בעיקר במקרים קיצוניים של אקנה ובעקבות אבעבועות רוח.

* צלקת קונטרקטורה (מכווצת) – בעקבותיה נמתח העור באזור הפגוע, וכתוצאה מכך מתכווץ. צלקות כאלו נגרמות לרוב בעקבות כוויה והן עלולות לגרד ולכאוב, במיוחד אם הייתה פגיעה עמוקה בעור.

* צלקת מתיחה – צלקת שטוחה וחיוורת בגובה העור אשר נוצרת כתוצאה מסימני מתיחה לאחר הריון, או כתוצאה מחתך ניתוחי אשר מתרחב ומתמתח לאחר האיחוי.

העלמת צלקות – האם זה באמת אפשרי?

יש לקחת בחשבון כי העלמת צלקות אינה אפשרית באופן מוחלט, שכן אין זה אפשרי לשקם לחלוטין רקמת עור פגועה וצלקתית אשר שונה במהותה מהעור המקורי ומהעור שסביבה. הידיעה כי העלמת צלקות מלאה אינה אפשרית חשובה מאד לטובת תיאום הציפיות של בעל או בעלת הצלקת.
יחד עם זאת חשוב לדעת שניתן לבצע טיפולים שונים כדי להשיג טשטוש של צלקות למראה אחיד יותר, ובכך לצמצם את נוכחותן ולשפר מאד את מראה העור באזור הפגוע. להלן דרכים שונות לטיפול בצלקות;

טיפול בצלקות במרפאות אלה – הדרך לשיפור באיכות החיים

התוצאה החזותית של צלקות עלולה לייצר חוסר נוחות ובושה, במיוחד במקרים בהם הצלקת בולטת וממוקמת באזור ‘אסטרטגי’ שהוא חשוף באופן טבעי או נוטה להיחשף רבות. במקרים שכאלו תיתכן אפילו פגיעה קשה בביטחון העצמי ובאיכות החיים, ויגבר הרצון למצוא פתרון לטיפול והעלמת צלקת שכזאת.
‘במרפאות אלה’ מוצעים פתרונות מתקדמים להעלמת צלקות חלקית ולטשטושן, זאת בשימוש בטכניקות וטכנולוגיות שונות של טיפול בצלקות, לדוגמא:
* שימון הצלקת, מריחת ג’לים מבוססי סיליקון, חבישות עם יריעות סיליקון וחבישות לחץ.
* טיפול בצלקות בהזרקת סטרואידים לצלקת אשר מדכאים את ייצור הקולגן.
* טיפול בצלקות בעזרת הקפאה – קריותרפיה.
* שיוף הצלקת על ידי לייזר מסוג פחמן דו חמצני (CO2).
* טיפול בצלקות בשימוש ממוקד בחומרי כימותרפיה במינון נמוך.

תזמון הטיפול בצלקות

תזמון הטיפול בצלקות חשוב מאד ואף קריטי להחלמתן התקינה. מומלץ להתייעץ עם רופא בנוגע לצלקות קרוב ככל שניתן למועד החבלה, זאת מכיוון שניתן להשפיע על מהלך ההחלמה בחודשים הראשונים שלאחר הפציעה ולהשיג תוצאה טובה ומשופרת.
מטופלות ומטופלים רבים כבר נהנים מהפתרונות שלנו להעלמת צלקות וטשטושן. בזכות טיפול בצלקות מסוגים שונים במרפאות אלה, הם חווים שיפור בביטחון העצמי ובאיכות החיים.

זכרו – צלקת אינה גזירת גורל ואין זה הכרחי לשאת אותה איתנו לכל החיים. נשמח להכיר אותך עוד היום ולהמליץ על הטיפול המתאים לך.

לקביעת פגישת ייעוץ אישית בנושא העלמת צלקות או טיפול בצלקות, השאירו פרטים כעת בדף צור קשר ונציג הצוות המקצועי של מרפאות אלה יחזור אליכם בהקדם.

 

Share The Story