בוטוקס

בוטוקס (BOTOX®), או בשמו המדעי  חלבון מסוג בוטוליניום טוקסיו A , הוא חומר המוזרק לחלקי פנים וצוואר שונים לצורך טשטוש קמטים ולהעלמתם באופן זמני. בוטוקס פועל על ידי חסימת שדרים עצביים. הוא מרפה למעשה באופן זמני את השרירים היוצרים את הקמטים, ועל ידי כך הוא מאפשר לעור להראות חלק וצעיר יותר….

מחקרים מראים כי בוטוקס יעיל גם בהקלת מיגרנות, הפחתת הזעת יתר ומניעת התכווצויות שריר בלתי רצוניות (ספאזם) סביב העיניים, הצוואר ומקומות אחרים.

בוטוקס קלות הטיפול, בטיחותו והתוצאות הנפלאות שהוא מעניק הפכו את הבוטוקס בשנים האחרונות לסוג של הצהרה אופנתית.

לאילו קמטים מתאימה הזרקת בוטוקס?

הקמטים המתאימים לטיפול בוטוקס הם:

  • קמטים אנכיים במרכז המצח בשרירים מקרבי הגבות
  • קמטי צחוק בצידי העיניים
  • קמטים רוחביים במצח
  • שימושים נדירים יותר בהזרקת בוטוקס הם לשרירים שבחזית הצוואר ומתחת ללסת, מסביב לאף, מסביב הפה, או בסנטר.

תהליך ההזרקה הוא קצר ביותר, ונמשך שניות ספורות בידיו של רופא מוסמך. במהלך ההזרקה כמויות קטנות של החומר מוחדרות לשריר הרצוי וגורמות לרפיון הזמני. רפיון המלא מופיע לאחר יום עד 3 ימים, והתוצאה נשמרת למשך 5 עד 8 חודשים, ולאחריהם ניתן לחזור על הטיפול.

 

אינספור טיפולים הנערכים מדי יום בישראל וברחבי העולם הוכיחו את בטיחות הטיפול בשימוש מבוקר בבוטוקס. יש להימנע משימוש במקרים של אלרגיה ידועה לחומר או לאלבומין, אם סובלים חולשת שרירים או מטופלים באמינוגליקוזידים או בתרופות נוגדות קרישה מחשש לשטפי דם (המטומה). כמו כן, יש להימנע בתקופת הריון או הנקה.


כדי למזער את תופעות הלוואי ולמנוע תוצאות בלתי רצויות, חשוב שהטיפול יבוצע בידי רופא מיומן ומוסמך.
תופעות הלוואי הן נדירות יחסית וכולן חולפות בתוך ימים עד שבועות. במקרים השכיחים יותר מופיע לשטף דם בנקודת הזרקה, כאבי ראש, הרגשה דמוית שפעת קלה וכאב מקומי במקום ההזרקה. קיים סיכון לאפקט של שימוש מוגזם בבוטוקס, המתבטא בתוצאה לא רצויה, כגון נפילת גבות בעת טיפול בקמטים רוחביים במצח. בנוסף, קיימת אפשרות לתופעות הנובעות מהזרקה לא נכונה, או מפיזור החומר לשרירים סמוכים שלא הייתה כוונה לטפל בהם שעלול לגרום לרפיון של העפעפיים העליונים ונפילתם ולהפרעות בראיה או בבליעה.


השפעת הבוטוקס נמשכת באופן מלא כ - 3 חודשים. השפעה חלקית מורגשת עד 8 חודשים. רפיון ממושך הנגרם מהזרקות חוזרות במרווחים קצרים יחסית גורם לניוון סיבי השריר, ולכן מומלץ לבצע הזרקה חוזרת מידי שלושה – ארבעה חודשים. לאחר סדרת טיפולים במרווחים כאלה מתארך משך ההשפעה ונדרשים מינונים קטנים יותר כדי להשיג את אותו אפקט.

שאלות נפוצות